Skip to main content
Frontier School Division
News Item

2021 Frontier School Division Virtual Juried Art Show Winners

March 09, 2021


Here are the winners list for the 2021 Frontier Juried Art Show!

Please click here to see the Virtual Juried Art Show Gallery. There are two exhibitions.

Congratulations to all that participated and hope you enjoy the show.​

Winners of the 2021 Frontier School Division Juried Art Show - Virtual Edition​


ArtistSchoolEntryNoTitlePlaced
A100DrawingLauren ForsterJoseph H Kerr SchoolA106Acoustics1st
Kiyanaw DelarondeBarrows Junction SchoolA103End Of Time2nd
Belle BouletteSan Antonio SchoolA110Into The Blue3rd
A200DrawingTrinity QueskakapowHelen Betty Osborne Ininiw Education Resource CentreA212My Nan1st
Trista TowersHelen Betty Osborne Ininiw Education Resource CentreA210Narwako Playing Cards2nd
Amy CordellHelen Betty Osborne Ininiw Education Resource CentreA207The Chef3rd
A300DrawingKatrina DuncanHelen Betty Osborne Ininiw Education Resource CentreA307Red1st
Raven AlbertHelen Betty Osborne Ininiw Education Resource CentreA301The Dapper Frog2nd
Katrina DuncanHelen Betty Osborne Ininiw Education Resource CentreA308Flower3rd
B100Mixed MediaKeisha ShlachetkaCormorant Lake SchoolB108Untitled1st
Thomas LapierreSan Antonio SchoolB103The Rising Trees2nd
Belle BouletteSan Antonio SchoolB106Up Above3rd
B200Mixed MediaKaylin ShorttWest Lynn Heights SchoolB201Strong1st
Kaylin ShorttWest Lynn Heights SchoolB202Yuya Fungami2nd
No Submission   3rd
B300Mixed MediaMorgan OlsonPeonan Point SchoolB301Writer's Block1st
Lily JohnsonHelen Betty Osborne Ininiw Education Resource CentreB302Koi Pool2nd
No Submission   3rd
C100PaintingYelena BrightnoseCranberry Portage ElementaryC103My Community Geese1st
Sage DumasWest Lynn Heights SchoolC116Sharing Wisdom2nd
Caraline McKayLakefront SchoolC102Starry Night3rd
C200PaintingKaydence SkomorowskiWest Lynn Heights SchoolC203Lady Bird1st
Nevaeh ColombWest Lynn Heights SchoolC205Turnip Head2nd
Alice GreyFrontier Mosakahiken SchoolC201Northern Lights3rd
C300PaintingSerenity HunterFrontier Mosakahiken SchoolC305Purple Day1st
Rayna Neepin-TaitHelen Betty Osborne Ininiw Education Resource CentreC303Seven2nd
Serenity HunterFrontier Mosakahiken SchoolC306My Quiet Place3rd
D100Pottery/SculptMatt DoakJoseph H Kerr SchoolD102Tusker1st
Waylon LafrenierePhilomene Chartrand SchoolD101Fix It2nd
No Submission   3rd
D200Pottery/SculptNo Submissions   1st
D300Pottery/SculptMaxwel BurkeDuke of Marlborough SchoolD301The Wreck Of The SS Ithaka1st
Morgan OlsonPeonan Point SchoolD302Rings Of Fire2nd
No Submission   3rd
E100CraftsJennica ColombWest Lynn Heights SchoolE102Midnight Dust1st
Jennica ColombWest Lynn Heights SchoolE103Sundust2nd
Jennica ColombWest Lynn Heights SchoolE101Fire & Ice3rd
E200CraftsNo Submissions   1st
E300CraftsSamantha GlendayLeaf Rapids SchoolE301Healing Turtle1st
No Submission   2nd
No Submission   3rd
F100Digital PhotographyChase MichelleCranberry Portage ElementaryF107Sky Is The Limit1st
Chase D'OttarvoFalcon Beach SchoolF106Tree2nd
Daniel BonneteauFalcon Beach SchoolF102Driving in Darkness3rd
F200Digital PhotographyKaitlyn PodolchukFalcon Beach SchoolF202Two Seasons Collide1st
Chavez MenowHelen Betty Osborne Ininiw Education Resource CentreF215Eagle2nd
Kia IwankowFalcon Beach SchoolF201Valiant Viking3rd
F300Digital PhotographyParis AllenDuke of Marlborough SchoolF323Twilight Sunset1st
Spirit RiverJoshua OsborneHelen Betty Osborne Ininiw Education Resource CentreF318Flower2nd
Morris RokovetskyHelen Betty Osborne Ininiw Education Resource CentreF316Mushroom3rd
G100Enhanced PhotographyAislynn GustavsonFalcon Beach SchoolG104Lily Pad1st
Easten LevesqueFalcon Beach SchoolG103Sunrise Over Marsh2nd
Robert SpenceCranberry Portage ElementaryG106Blue Moon3rd
G200Enhanced PhotographyTristan MowattHelen Betty Osborne Ininiw Education Resource CentreG204Speckled Eagle1st
Kaitlyn PodolchukFalcon Beach SchoolG202Cold Winter's Morning2nd
Kia IwankowFalcon Beach SchoolG201Funky Flora3rd
G300Enhanced PhotographyConner CordellHelen Betty Osborne Ininiw Education Resource CentreG302River Painting1st
Alexander MuswagonHelen Betty Osborne Ininiw Education Resource CentreG304Eagle 12nd
Jade DixonHelen Betty Osborne Ininiw Education Resource CentreG306Canoe Painting3rd
H100FilmmakingNo Submissions    
H200FilmmakingNo Submissions    
H300FilmmakingNo Submissions    
I100AnimationNo Submissions    
I200AnimationNo Submissions    
I300AnimationNo Submissions    
    
People's Choice Winner    Winner